7 października 2016 roku uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w obchodach święta 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu, na które zostaliśmy zaproszeni przez pana majora Rafała Kluza - zastępcę dowódcy, szefa sztabu.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje przemyski batalion. Na placu apelowym jednostki zaprezentowane zostały czołgi T72, transporter opancerzony BMP-1, wóz bojowy Rosomak, sprzęt gaśniczy i wóz straży pożarnej oraz najróżniejsze rodzaje broni.

Oczywiście największą atrakcją okazała się możliwość wejścia do czołgu, by zasiąść w hełmofonie na miejscu dowódcy, mechanika lub działowego. Z tej okazji skorzystali ochoczo wszyscy: chłopcy, dziewczęta oraz nauczyciele.

Na placu apelowym przygotowano również liczne stanowiska z bronią różnego kalibru. Jedną z najciekawszych rzeczy na placu była wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych „Spike” , której koszt, jak się dowiedzieliśmy, wynosi około 1mln zł, a cena 1 pocisku to (uwaga!!!) 100 tysięcy dolarów. Ten cenny zestaw ważący 26 kg, złożony z pocisku, wyrzutni i trójnogu mogą przenosić w specjalnym plecaku dwaj żołnierze. Ponadto uczniowie mogli wziąć w ręce, poczuć ciężar oraz załadować magazynek karabinu szturmowego wz. Beryl, a także „wypróbować” karabin z celownikiem optycznym Sako TGR- 21/22, przeznaczony dla żołnierzy wyszkolonych w precyzyjnym strzelaniu, zwanych w polskiej armii strzelcami wyborowymi.

Było nam niezmiernie miło gościć w jednostce 5 batalionu strzelców podhalańskich. Żegnając się z panem majorem Kluzem, złożyliśmy żołnierzom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.