Józef Ulma - ojciec rodziny - urodził się w Markowej w 1900 roku jako pierwszy z czwórki dzieci Marcina i Franciszki z Kluzów. Skończył czteroklasową szkołę powszechną w Markowej. W 1921 roku został wcielony do służby wojskowej. W latach 1927 - 1928 uczęszczał do szkoły rolniczej w Pilźnie.

Dzięki wiedzy wyniesionej z tej szkoły założył własny ogród, w którym znaczną część zajmowała szkółka drzew owocowych. Był prekursorem w dziedzinie ogrodnictwa i warzywnictwa. Zajmował się również uprawą morwy i hodowlą jedwabników.
Wielką pasją Józefa Ulmy była fotografia. Swoje hobby mógł zrealizować dzięki skonstruowanemu przez siebie aparatowi fotograficznemu. W 1935 roku ożenił się z Wiktorią Niemczak, najmłodszą córką Jana i Franciszki z Homów.
Wiktoria i Józef byli bardzo szczęśliwym małżeństwem. W 1937 roku Ulmowie sprzedali wszystko co mieli i zakupili 5 ha czarnoziemu w Wojsławicach koło Sokala. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany przeprowadzki na Wschód i zostali w Markowej.
Z roku na rok rodzina Ulmów powiększała się . Kolejno przyszły na świat : Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś i Marysia.
Jesienią 1941 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach prześladowanych Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Szallów i dwie kobiety oraz dziecko z rodziny Goldmanów.
Ludzie ci mieszkali i pracowali razem z rodziną Ulmów aż do tragicznego 24 marca 1944 roku.